בנה אתר בחינם - www.Tisanim.com

 

 

המאבטח השלישי

 

מתוך עיתון "הארץ", יוסי מלמן וראובן שפירא:

 

"...בתחקירים שנעשו בשב"כ עולה כי הנקודה הקריטית שאיפשרה את הרצח היתה השתהות לכמה שניות של המאבטח השלישי. מאבטח זה אמור היה להתייצב עם גבו אל ראש הממשלה בעת שזה עמד להיכנס למכוניתו. תפקידו הוא לסרוק את השטח שמאחורי ראש הממשלה. מסיבות בלתי ברורות התעכב המאבטח הזה לכמה שניות - כעשר שניות לכל היותר - על המדרגות ולא התייצב במקום שבו עליו היה להימצא. בשב"כ סבורים כי נוכחותו ומראהו היו יכולים להכניס פחד ביגאל עמיר ולמנוע ממנו לשלוף את אקדחו. אך גם אם היה שולף את האקדח היה בידי המאבטח זמן סביר של שניות אחדות כדי לפתוח באש. במקרה הגרוע ביותר היה המאבטח נמצא בקו האש, וסופג את הירי במקום רבין".

 

כעת שימו לב:

המאבטח השלישי אינו מישהו המסוגל לתת עדות בוועדת שמגר. כמו כן, המאבטח השלישי גם לא הסביר את פשר מעשיו לאיש, לא בתחקיר הראשוני ולא בימים הראשונים לאחר הרצח, עוד בטרם הוקמה וועדת שמגר. המאבטח השלישי גם לא היתה דמות שנינזפה בהמשך, או הועמדה לדין או שהוזכרה ע"י הוועדה כמי שננקטו נגדה סנקציות, וזאת בניגוד ליתר האישים, כמו כ', ד' (דרור יצחקי), ויתר אנשי השב"כ.

"מסיבות בלתי ברורות התעכב המאבטח הזה לכמה שניות", משפט זה מתייחס לסיקור של וועדת שמגר, ומסתבר שוועדת שמגר לא יכלה לדעת מהן סיבות העיכוב, והמשמעות הסבירה ביותר הינה שהמאבטח השלישי מת.

יתרה מזאת, המאבטח השלישי מת סמוך מאד מאד לרצח, שכן אף אחד לא הספיק לשמוע ממנו מדוע נטש הוא את גבו של רבין.

 

אם תיכנסו לעמוד הראשון באשכול, תיראו שרוצחו של ראש הממשלה מת בליל הרצח וגופתו הובאה למיון איכילוב בליל הרצח.

 

נשאלת כעת השאלה, האם המאבטח השלישי היה רוצחו האמיתי של רבין, האיש שחשף לפני יגאל עמיר את הנתיב ליריות הסרק, צעק את הקריאות: "סרק, זה לא אמיתי", ונכנס למושב הקדמי מימין (להזכירכם את עדותו של יואב לימור: "ובמושב הקדמי התיישב שוטר")? האם יש קשר בין המאבטח השלישי ליואב קוריאל?

 

ספקולציה

(בבקשה להבדיל בין ספקולציה לבין החומר הרפואי שהועבר לבג"צ, שם כל פרט מגובה במסמכים ובצילומי רנטגן, בלא שום השערות):

המאבטח השלישי היה האיש שאמור היה ללכוד את יגאל עמיר "על חם" עם האקדח ביד, ולהפוך את ביום ההתנקשות להצגה מוצלחת. אתם רואים מן התיאור שתפקידו של המאבטח השלישי לא היה פסיבי כלל וכלל, הוא לא היה סתם "גורילה" העומד מאחורי גבו של רבין, אלא משהו מיוחד (בהגדרה הרשמית: מאבטח זה אמור היה להתייצב עם גבו אל ראש הממשלה בעת שזה עמד להיכנס למכוניתו ולסרוק את השטח שמאחורי ראש הממשלה).

מסיבה כלשהי, שגיאה או תכנון, המאבטח השלישי נכשל בתפקידו, ויגאל עמיר מוצא את עצמו חופשי מול גבו של רבין. יגאל עמיר היה צריך לעצור בשלב זה, אולם הוא הולך עד הסוף, ויורה את כדורי הסרק, מה שמסבך את המצב.

 

המאבטח השלישי קולט את הסקנדל וזועק מייד: "סרק, זה לא אמיתי", כמובן מפני שהוא יודע מה מחזיק יגאל עמיר בידו.

לאחר שרבין ורובין נכנסים למכונית, נכנס גם המאבטח השלישי למושב הקידמי. הוא זוכה לקיטונות של רותחין, האיש שהכשיל את ה"תרגיל", מה עוד שהתרחיש בו יגאל עמיר מצליח לירות, לא נלקח בחשבון והקאדילק דוהרת למטה השב"כ (מה שמסבך את המצב עוד יותר).

 

כאן יש אפשרות, שהמחלוקת המתגלעת בין הפשלונר (שגם סיבך את המצב עם קריאות הסרק) לבין רובין ודמתי מתפתחת למריבה של ממש, אז מאבד הפשלונר את עשתונותיו, יורה כדור ברבין ומייד יורה בעצמו.

 

איך אמר מזוז לא מזמן: "רצח רבין נבע מכשל אבטחתי".

 

ושוב אחזור על כך, עצם העובדה שהמאבטח השלישי לא היה זמין לעדות או למתן הסבר, בשילוב עם כתם הדם הגדול במושב הקדמי מימין, ועם הגעת גופה של מאבטח למיון בליל הרצח, אינם מוכיחים עדיין שהספקולציה נכונה, ואולם אפשרות זו נותנת הסבר מא' ועד ת' לפרשת רצח רבין, בלי להשאיר חורים, ולכן מותר להשתמש בספקולציה האחרונה כמודל, הנתון לשינויים. בהתאם למודל זה, יגאל עמיר, איש שב"כ, נענש על כך שבניגוד לתידרוך הוא לא עצר בזמן (ואולי הוא גם נחשד בסיוע לרוצח האמיתי), אם כי יגאל עמיר ודאי לא יישב מאסר עולם, במקום אחר תוכלו לקרוא על התכנית לשחרורו הקרוב.